Dünya Kenti Antalya
22 Temmuz 2014
İnsanî Gelişmişlik ve “İnsanı Gelişmemişlik”
25 Temmuz 2014

Modern Zaman Dilencileri

isvecte-dilenci-sayisinda-patlama-yasaniyorSizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama son zamanlarda çok sayıda aç gözlü dilenci insanların vicdani duygularını farklı yollardan sömürmek için oldukça değişik yöntemler denemeye başladı. Hayır, sokaklarda mendil satan ya da yollarda çiçek satıp cam silenlerden bahsetmiyorum. Bizzat şahit olduğum ya da yakınlarımdan duyduğum modern zaman dilencilerinden bahsetmek istiyorum bugün.

Bunlardan ilki gıda dilencileri. Akşam saatlerinde bir markette, halk pazarlarının en kalabalık olduğu yerlerde ya da ummadığınız bir anda eski kıyafetlerle evinizin kapısında görebilirsiniz onları. Genelde evde aç çocukları vardır sizden çeşitli gıda ürünleri isterler. Örneğin, marketteyseniz spesifik olarak istedikleri ürünlerin markasını ve miktarını söylemekten çekinmezler. Pazardaysanız, evde hasta çocuklarının çok heves ettiğini bahane edip en pahalı meyve ve sebzelerden isterler. Onları, üşenmeden gizlice takip ettiğinizde sizden aldıkları ürünü az ileride bir tanıdığına teslim edip yeni avlara doğru yola çıktıklarına şahit olursunuz.

Belirli bir yaşın üzerinde olan ulaşım dilencileri ise özellikle akşam saatlerinde durakta otobüs beklerken yanınıza yaklaşıp kentin diğer ucunda bir bölgeye nasıl gidebileceğini sorar. Genelde gitmek istediği yere o bölgeden toplu ulaşım araçlarıyla ulaşmak zordur. Taksi tutması gerektiğini ya da aktarma yapıp  otobüs değiştirmesi gerektiğini söylediğinizde ise taksiye binecek kadar parası olmadığını, okuma yazması olmadığı için de aktarma yapamayacağını söyleyerek kendisini acınacak bir durumda gösterip destek olmanız için vicdani baskı uygular. Yol parası vermeniz durumunda taksiye binip oradan ayrılmak yerine bir başka durağa yönelerek yeni kurbanlar bulmaya çalıştığını görebilirsiniz.

Belki de en ahlaksız dilenci gruplarından birisi de mezarlık dilencileridir. Mezarlığa yakınlarının cenazesi için gelen akrabalardan hali vakti yerinde kişileri kurban olarak seçen bu sahtekarlar, cenazeye gelen çiçekleri taşıdığı halde cenaze sahibi acılı olduğu için yanına gidip taşıma parası isteyemediğini söyleyip kendilerine para vermesini isterler.

Yukarıda örneklerini verdiğim merhamet arsızlarına karşı duyarlı olup gerçek ihtiyaç sahiplerine her zaman destek olabilmeniz dileği ile…

Sevgiyle Kalın!

 

Mustafa Zihni Tunca

 3,825 total views,  2 views today

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.