Seçimler de Geçti Gitti
23 Mayıs 2024
Ekonomiden Güzel Şeyler Duysak
23 Mayıs 2024

İran -İsrail: Gerdi Geçti

İran ve İsrail arasındaki gerginlik tüm dünyaya korkulu bir hafta yaşattı. Olay sadece savaş değil tabii ki… ekonomik siyasi ve sonrasında oluşacak istikrarsızlıklar bütün dünyanın derdi haline geldi. Saldırılar yakından takip edildi ve saldırıların gücü konusunda yorumlar yapıldı. Saldırıların ölçüsü ise piyasalardaki yukarı veya aşağı yönlü hareketi belirliyor. Taraflar geri çekilir, karşılık vermezse “kırmızı çizgi” kabul edilmiş olacak.

İsrail açısından tepki vermezse göz yummuş, korkmuş anlamına gelecek… Diğer İsrail düşmanları da bundan cesaretlenecek. İran da öyle… eski kül yutmaz İran, yıllarca “Büyük Şeytan, Küçük Şeytan” dediği rakipleri karşısında iç kamuoyunda itibar kaybedecekti.

Dolayısıyla misilleme şart idi… Ancak gücü etkisi konusunda, piyasalar açısından belirsizlik oluştu. Bu konu da piyasanın sevmediği bir durum. Bir masa etrafında oturup anlaşsalar iyi de siyasi veya diplomatik olarak bunu çözme ihtimalini bırak; niyetleri yok!..

İsrail için İran, ABD desteğinin gerekçesi… İran için İsrail bölgedeki güç gösterisinin temeli..

Bu arada ABD tarafından gelen haberler sıcak değil. FED Başkanı Powell, son açıklamasında “Kısa vadede faiz indirimi yok!” dedi. Kasım 2023’ten beri bizzat kendisinin başlattığı ve gündemde olan “faiz indirimi başladı başlayacak” söylemini de kendisi bitirmiş oldu…

Bir de piyasalarda şişen dolar bolluğu var. ABD’li yetkililerin “Dolar bizim paramız; ama sizin sorununuz.” Sözü şimdi faiz oranlarına dönmüş görünüyor. Evet “faiz oranları bizim sorunumuz” oldu. faiz oranlarını düşürmeyen bir FED dünyanın geri kalanına önemli bir maliyet yükleyecek.

Faiz oranı, diğer para birimlerini dolar karşısında zayıflatır. Dolarla ticareti yapılan petrol ve hammadde ithalatını pahalı hale getirir. Diğer merkez bankaları da faizi yükseltir ki kendi para birimi değer kaybetmesin… Sonuçta dolar bağımlılığı arttığı sürece yüksek faizler; yüksek faizler de enflasyonu arttıracak bir sonuç doğuracak. Dolar bağımlılığını yeniden düşünmek gerek.

 539 total views,  3 views today

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.